مدت اعتبار و چرخه حیات دامنه بین المللی

0
0

من یک سوال دارم، چرخه حیات دامنه های بین المللی به چه صورت است؟ یعنی مثلا یک دامنه بین المللی بعد از منقضی شدن چقدر اعتبار دارد؟ یا اینکه چند روز بعد از منقضی شدن، آزاد می شود و همه می توانند خرید کنند.

و یک سوال مهم تر این که دامنه های بین المللی را چند ساله می توان ثبت کرد؟

  • حامد رستگار پرسیده شده 3 سال قبل
  • آخرین ویرایش 3 سال قبل
0
0

هر دامنه برای خود چرخه حیاتی دارد که برای اکثر دامنه های بین المللی این چرخه حیات یکسان می باشد ولی برای دامنه های ملی (ir) یا دامنه های خاص کشورهای دیگر مانند fr ، de ، it و … این چرخه حیات می باشد. چرخه حیات شامل چند قسمت به شرح زیر می باشد:

  • وضعیت آزاد برای ثبت (Available): در این دوره دامنه برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامنه آن را به نام خود ثبت کرد.
  • وضعیت فعال (Active) : در این دوره دامنه فعال می باشد و مالک آن می تواند در هر زمان آن را تمدید کند. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار قبلی دامنه اضافه خواهد شدهمچنین مدت اعتبار این دامنه ها نمی تواند بیش از 10 سال از تاریخ جاری باشد.
  • وضعیت منقضی شده (Expired) : در صورتی که در وضعیت فعال دامنه تمدید نشود دامنه به حالت منقضی که یک دوره 45 روزه می باشد وارد شده و غیر فعال خواهد شد . در این دوره مالک Domain می تواند با پرداخت هزینه و تمدید دامنه آن را به حالت فعال بازگرداند.

نکته: از هر زمان که نسبت به تمدید دامنه خود اقدام کنید، دامنه تمدید می شود و شما هیچ زمان یا مبلغی را از دست نخواهید داد. به طور مثال می توانید در هر زمان دامنه خود را، برای دو یا جند دوره زمانی بعد هم تمدید نمایید.

  • وضعیت باز خرید یا قفل (Redemption Grace) : پس از گذشت حدود 35 تا 45 روز از تاریخ انقضای دامنه، این دوره حدودا 30 روزه آغاز می شوددر این دوره همانند دوره Expired دامنه غیر فعال هست. در این دوره تمدید دامنه تنها توسط مالک دامنه و با پرداخت مبلغ جریمه امکان پذیر می باشد. در این دوره هم امکان انتقال دامنه وجود ندارد.
  • وضعیت حذف (Pending Deletion) : در این دوره حدودا 5 روزه حتی مالک دامنه نیز نمی تواند دامنه را تمدید کند.
    پس از اتمام این دوره دامنه برای ثبت مجدد برای عموم آزاد خواهد شد و به حالت Available در خواهد آمد.

نکته: هیچ تضمینی نیست که دامنه پس از عبور از وضعیت حذف حتما آزاد بماند تا شما بتوانید مجدد اقدام به ثبت دامنه کنید، حتی اگر خودتان مالک قبلی Domain باشید. از آنجائیکه برنامه ها و ربات های پویش گر Domain که توسط برنامه نویسان وب طراحی شده اند، به صورت خودکار در جستجوی دامنه های تازه آزاد شده هستند که در صورت آزاد شدن دامنه بلافاصله نسبت به خرید دامنه اقدام نمایند.

نکته: برای مشاهده وضعیت دامنه خود شامل: نام مالک، تاریخ ثبت دامنه، تاریخ انقضا، Registrar (ثبت کننده دامین)، شماره تماس، نام سرور و آدرس مالک، DNS های دامنه و … می توانید هویز دامنه را مشاهده نمایید.

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما
ارسال پست توسط میهمان یا
نام*
ایمیل*
وب سایت